search
ukrexperts

Герб України: розшифровка, історія створення. Коли день герба України

date Останнє оновлення:
date 5 хвилин
date 777 слів
date 9
Герб України: розшифровка, історія створення. Коли день герба України
Зміст статті Зміст статті

Герб України – один з державних символів, який вказує на історичні традиції нашої країни, розповідає про становлення його українського народу як нації У цій статті ми розглянемо розшифровку елементів герба, його історію створення та розповімо, коли відзначають день герба України.

Історія герба України – від Х століття до сьогодення

За доби Володимира Святославича, князя Київської Русі з династії Рюриковичів (956–1015), тризуб – герб України – став важливим символом його владарювання та внутрішньої політики. Володимир, більш відомий як Володимир Великий, карбував монети, де з з одного боку був його портрет, а з іншого – тризуб.  Він максимально сильно нагадує сучасний герб України.

Також тризуб був одним з елементів, які використовувалися для оздоблення шоломів знатних руських дружинників. Спочатку майбутній герб України зображувався як три гострі стріли, спрямовані в різні боки. З часом він став суцільною конструкцією і долучив до себе символіку числа три – святині Трійці та триєдинства.

Цікавою видається історія тризуба за часів Гетьманщини. Він зустрічається на полотнах, які зображували гетьманів та старшину, на народних іконах, в оздобленні зброї та клейнодів. Також до нашого часу дійшли хоругви де можна побачити тризуб на червоному чи малиновому полі.

Зовсім нового значення надали тризубу національно-визвольні змагання українського народу початку ХХ століття. За доби Української Народної Республіки 1917–1921 тризуб був включений до державних символів, був гербом України.

У 1918 році українська національна армія використовувала тризуб як емблему на своїх прапорах та як герб України. За часів радянської влади, використання тризуба було призупинено, але він залишався живим символом національного самосприйняття, використовувався в символіці ОУН-УПА.

Історія герба України – дивіться науково-пізнавальне відео на нашому порталі

Герб України має багату історію, сповнену різноманітними контекстами. Хочете дізнатися більше? Дивіться відповідне відео з YouTube на нашому порталі!

Цікаві факти про герб України – дивіться відео з YouTube на нашому порталі.

Коли відзначається день герба України?

День герба України відзначається 19 січня. Ця дата обрана не випадково, оскільки 19 січня 1992 року Верховна Рада України офіційно прийняла символіку герба та прапора країни. Цю знаменну дату відзначають різноманітними заходами та урочистостями національно-патріотичного характеру. З нагоди дня герба України проводяться різноманітні мистецькі виставки, перформанси, в школах та ВНЗ відбуваються тематичні лекції, концерти, флешмоби тощо.

Як виглядає та що означає герб України?

Центральним елементом герба є тризуб, який представляє собою трискеліон, або тризубець. Цей символ використовувався на території України ще в добу Київської Русі та Галицько-Волинського князівства. Над тим, яке символічне значення має тризуб досі розмірковують науковці України та світу. Вони висунули понад 50 версій щодо походження тризубу і причин того, чому він став гербом. Найоригінальніші з них пов’язані з індійськими ведичними традиціями та кельтським слідом в історії України. Але поки що теорії, яка б достеменно давала відповідь на питання щодо того, що ж конкретно символізував тризуб в уяві Володимира Святославовича та його сучасників, не існує. Сам герб розміщується на блакитному тлі, його зображують в жовтому кольорі.

Що таке великий та малий герби України?

Великий та малий герби України є двома різними варіантами офіційного герба країни, які використовуються у відповідності з різними контекстами та умовами Великий герб –  офіційний символом державності. Він використовується у важливих державних подіях, таких як урочистості на найвищому державному рівні, засідання Верховної Ради, міжнародні зустрічі та інші державні заходи. Великий герб має складну композицію та більше деталей порівняно з малим гербом. Він зазвичай зображується у великих масштабах та розміщується урочисто на стінах державних будівель та на офіційних документах.

Малий герб України використовується у більш загальних контекстах. Його помішують на документи, гербові печатки місцевих органів влади. Також він є  також на монетах та інших атрибутах. Цей варіант герба має спрощену композицію та менше деталей порівняно з великим гербом. Він має більш універсальний характер. Обидва варіанти герба України (великий та малий) мають тризуб за основний елемент.

Великий герб України

Читайте також нашу статтю: Що таке держава, ознаки та характеристики держави

Висновок

Герб України є важливим державним символом, що несе в собі багато історичних, культурних та національних значень. Наразі він репрезентує суверенітет, незалежність та силу української держави. Тризуб, який є його центральним елементом, символізує тяглість історичного та державотворчого процесу. Синій колір поля герба відтворює небо та воду що огортають Україну. Герб є важливим символом національної ідентичності, адже єднає країну, дає змогу громадянам відчути свою ідентичність.

Раніше ми писали статтю – Що таке держава, ознаки та характеристики держави.

Відповіді на часті питання про герб України

Що відрізняє великий та малий герби України?

Великий герб України має більш складний дизайн, містить додаткові елементи, використовується для офіційних документів, тоді як малий є спрощеною та більш поширеною версією.

Коли і як було затверджено сучасний герб України?

Сучасний герб України був прийнятий у 1992 році, після проголошення незалежності нашої держави, про нього йдеться в Конституції.

Чи був тризуб гербом Володимира Великого?

Ні, він був власницьким знаком, герб неодмінно вписується в щит, якщо у гербового символу немає поля (щита), його не можна вважати гербом.

Які версії походження тризуба існують?

Наразі відомо понад 50 наукових гіпотез щодо походження тризуба. Найбільш популярні з них – норманська, індоарійська, тюркська, рідновірська, кельтська.

4.7/5

Автор Порталу UKRexperts

Анастасія Нікітенко

FacebookLinkedIn

Знавець військової науки та законодавства, за фахом історик, кандидат історичних наук. Активно публікує статті щодо законодавства з 2018 року і накопичила значний досвід з аналізу кримінального, цивільного, сімейного та медичного права. Анастасія викладає курси "Історія українського війська" та "Медичне правознавство" майбутнім медикам. У її статтях ви знайдете просте та зрозуміле пояснення складних речей, практичні поради, які покращать вашу правову грамотність та дадуть змогу краще орієнтуватися в законодавстві.

Найчастіше пише про:ЗаконодавствоВійськова наука
На порталі з 08.03.2024
4 статей
25 переглядів