search
ukrexperts

Що таке не закритий гештальт та як працює гештальт-терапія

date Опубліковано:
date 6 хвилин
date 951 слово
date 8
Що таке не закритий гештальт та як працює гештальт-терапія
Зміст статті Зміст статті

Всі ми чули фразу “закрити гештальт”, але що це значить? І як це може вплинути на наше життя? У цій статті ми розберемося з поняттям гештальту, дізнаємося, що таке незакритий гештальт, і як гештальт-терапія може допомогти нам у житті.

Що таке гештальт в психології?

Термін “гештальт” походить з німецької мови та означає “форму” або “структуру”. У психології це поняття використовується для позначення цілісних, організованих структур сприйняття, які ми утворюємо на основі різноманітних елементів. Гештальт – це цілісний образ, який сприймається свідомістю як щось нероздільне. Це може бути образ предмета, людини, ситуації, або навіть емоції. Гештальт-психологія стверджує, що ми сприймаємо світ не як суму окремих частин, а як цілісні образи.

Що таке незакритий гештальт простими словами?

Незакритий гештальт – це незавершена ситуація, яка не дає нам спокою. Це може бути незавершена розмова, нереалізоване бажання, або навіть травматичний досвід. 

Буває так, що людина стикається зі складною ситуацією, яка викликає сильні емоції. Якщо людина не може вирішити проблему, в неї формується незакритий гештальт. Причиною такого явища можуть бути невирішені конфлікти в родині чи небезпечні ситуації.

Коли гештальт не закритий, він “зависає” в нашій свідомості та продовжує впливати на наше життя.

Наприклад, особа може мати незакритий гештальт у вигляді невирішеного конфлікту зі своїм батьком. Незалежно від того, що вона вже давно доросла, цей конфлікт може лишатися невирішеним і впливати на її взаємини з іншими людьми та на її самопочуття. 

Ще кілька прикладів незакритих гештальтів для розуміння:

  • Незакінчена розмова. Ви посварилися з другом, але так і не поговорили з ним, щоб вирішити проблему.
  • Нереалізоване бажання. Ви завжди мріяли подорожувати світом, але так і не зважилися на це.
  • Травматичний досвід. Ви пережили аварію або втрату близької людини, але досі не можете з цим змиритися.

Маючи незакритий гештальт дуже важко знайти гармонію та внутрішній спокій, тому психологи радять проходити терапію. Самостійно впоратися з цією проблемою може бути важко.

Коли з’являється незакритий гештальт?

Незакритий гештальт може з’явитися в будь-якій ситуації, коли наша потреба не була задоволена. Це може бути пов’язано з зовнішніми факторами (наприклад, нам не дали можливості реалізувати свою мрію), або з внутрішніми (наприклад, ми не змогли емоційно пережити втрату). Тобто причиною не обов’язково є щось трагічне чи масштабне. 

Чому потрібно закривати гештальти?

Мозок людини влаштований так, що він потребує завершення процесу. Тому якась незакінчена дія призводить до психологічного дискомфорту.

Як відкритий гештальт впливає на життя

Читайте також нашу статтю: Що таке Emdr: як працює Emdr терапія та чому вона є ефективною проти психотравм

Часто відкритий гештальт псує життя. Він впливає одразу на багато сфер, а саме:

  1. Емоційний вплив. Незакритий гештальт може викликати негативні емоції, такі як стрес, тривога, роздратованість або сум. Нездолана травма або невирішений конфлікт може спричинити постійний внутрішній дискомфорт та емоційне страждання.
  2. Психологічний вплив. Він впливає на наше мислення, спричиняючи негативні міркування, перекручене сприйняття ситуацій або непослідовність у розумінні власних почуттів і потреб.
  3. Поведінковий вплив. Незакритий гештальт може впливати на поведінку, спонукаючи до неконструктивних дій або реакцій. Наприклад, людина може уникати ситуацій, які нагадують про невирішений конфлікт або травму, або ж, навпаки, реагувати на них агресивно чи оборонно. 
  4. Міжособистісні відносини. Незакриті гештальти також впливають на наші стосунки з іншими людьми, призводячи до конфліктів, непорозумінь або відчуття відчуження.

До того ж людина може не розуміти, що причина її тривожності та проблем криється саме у відкритому гештальті. Дуже важливо вчасно помітити проблему та вирішити її з гештальт-терапевтом.

Закриття гештальту допоможе краще зрозуміти себе, звільнитися від негативних емоцій, зробити висновки та піти далі. 

Також пропонуємо переглянути статтю на нашому порталі – Як працює Emdr терапія та чому вона є ефективною проти психотравм.

Як працює гештальт-терапія: 3 принципи

Гештальт-терапія – це метод психотерапії, який допомагає людям закрити незавершені гештальти. Терапевт допомагає клієнту усвідомити свої потреби, почуття та емоції, пов’язані з незакритим гештальтом. Це дає можливість клієнту пропрацювати ситуацію і зробити з неї висновки. 

Чим допоможе гештальт-терапія?

Гештальт-терапія заснована на таких принципах як цілісність, свідомість, відповідальність та момент. Гештальт-терапія фокусується на тому, що відбувається з клієнтом тут і зараз, а не на минулому або майбутньому.

Процес гештальт-терапії зазвичай включає кілька ключових етапів:

  1. Установлення контакту. Початковим етапом є встановлення контакту між терапевтом і клієнтом. Терапевт створює безпечне та підтримуюче середовище, де клієнт може відчувати себе комфортно та відкрито ділитися своїми почуттями, думками та досвідом.
  2. Усвідомлення та дослідження. Терапевт допомагає клієнту усвідомити свої незакриті гештальти, концентруючи увагу на їх присутності у теперішньому моменті. Це може включати увагу до емоцій, фізичних відчуттів, міжособистісних взаємодій та інших аспектів досвіду клієнта.
  3. Експерименти та вправи. Гештальт-терапія використовує різноманітні експерименти та вправи, щоб допомогти клієнтові збільшити свідомість та розуміння їхніх гештальтів. Це можуть бути ролеві ігри, творчі вправи, графічні методи та інші техніки.
  4. Діалог та взаємодія. Важливою складовою гештальт-терапії є діалог між клієнтом і терапевтом. Під час цього діалогу терапевт активно слухає та сприймає клієнта, створюючи простір для їхнього вираження та рефлексії.
  5. Інтеграція та закриття. Останнім етапом є інтеграція та закриття незакритих гештальтів. Терапевт сприяє процесу прийняття та розуміння цих цілісних структур сприйняття, допомагаючи клієнту знайти способи їхнього закриття та інтеграції у своє життя.

Гештальт-терапія допомагає клієнтам розвивати свідомість, виражати свої почуття та думки, змінювати негативні паттерни поведінки та досягати психологічного благополуччя та особистісного розвитку. 

Гештальт-терапія допоможе навчитися розуміти себе та інших, звільнитися від негативних емоцій та поставити перед собою нові цілі для щасливого подальшого життя.

Все про гештальт-терапію простими словами – відео

Дізнайтеся техніки гештальт-терапії з відео:

Поширені питання про гештальт-терапію

Чи завжди відкритий гештальт – це погано?

Ні, відкриті гештальти можуть бути корисними інструментами для особистісного розвитку, творчого вияву або розв’язання проблем. Вони можуть стати поштовхом та навіть виховувати людину.

Як зміниться життя, якщо закрити гештальт?

Людина отримає такі бонуси як відчуття легкості та щастя, вивільнення великої кількості енергії, яку можна направити в інше галузь, налагодження ментального здоров’я та загальне покращення життя.

Кому може допомогти гештальт-терапія?

Гештальт-терапія може допомогти людям з різними проблемами, такими як тривога, депресія, гнів, низька самооцінка, складність у прийнятті рішень, проблеми в стосунках.

Чи можна застосовувати методи гештальт-терапії в самостійній роботі над собою?

Деякі методи гештальт-терапії можуть бути застосовані в самостійній роботі над собою, але для ефективного вирішення незакритих гештальтів часто потрібна професійна підтримка.

Like?

Автор Порталу UKRexperts

Вероніка Самойлова

FacebookLinkedInInstagram

Експерт з психології особистості. Вероніка навчалася в школі векторної психології, вивчала еніостиль та соціонику. Має дворічний досвід ведення блогу на тему психології та психотерапії. Регулярно проходить курси для підвищення класифікації. В статтях автор розповідає просто про види терапії, психотравми та психологічні проблеми. Матеріал допоможе краще пізнати себе та розібратися у внутрішньому стані. Окрім порталу UKR Experts, Вероніка публікує свої експертні матеріали на платформі Gosta.Media.

Найчастіше пише про:Психологія
На порталі з 08.03.2024
2 статей
20 переглядів