search
ukrexperts

Що таке Emdr: як працює Emdr терапія та чому вона є ефективною проти психотравм

date Останнє оновлення:
date 6 хвилин
date 1019 слів
date 13
Що таке Emdr: як працює Emdr терапія та чому вона є ефективною проти психотравм
Зміст статті Зміст статті

Emdr – це терапія, яка допомагає позбутися наслідків психологічних травм. Вона побудована на принципі самозцілення психіки за допомоги специфічних рухів очей.

Психологи стверджують, що тяжкі травми та стрес мають тривалі наслідки, і навіть якщо людина рідко згадує травматичний досвід, ця подія довго залишається у мозку. Подолати це допоможе Emdr-терапія. 

Emdr – це інноваційне клінічне лікування, яке вже допомогло мільйону людей, що пережили травматичний досвід. Тим, хто потрапив в ДТП, пережив насильство, акти тероризму чи війну. 

Що таке Emdr терапія?

Emdr терапія (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) – це метод психотерапії, який допомагає людям подолати наслідки психотравматичних подій. Його назва перекладається як “Десенсибілізація та репроцесуалізація рухами очей”, адже під час терапії використовуються рухи очей, звуки або вібрації, щоб стимулювати роботу мозку.

Метод базується на ідеї, що травматичні досвіди можуть залишатися замкнутими у мозку і спричиняти проблеми у подальшому житті. Це може призводити до різних проблем з психічним здоров’ям.  Emdr допомагає переробити ці досвіди, знищуючи їх негативний вплив.

Як виник метод психотерапії Emdr?

Метод психотерапії Emdr було створено Френсін Шапіро у 1987 році. Легенда розповідає, що місис Шапіро дізналася про онкологічну хворобу. Коли вона вийшла з лікарні, то у геть пригніченому стані пішла гуляти в парк. Там жінка зупинилася та просо дивилася, як птахи сідають на воду та злітають знов. Через деякий час Френсін здивовано помітила, що її настрій стає краще. Саме тоді вона почала досліджувати, чому так могло статися, і розробила метод Emdr. 

Що ще треба знати про Emdr – дивіться відео

Більше полюбляєте дивитися, ніж читати? Тоді дивіться відео про Emdr:

Кому та у яких випадках допоможе Emdr?

Метод Emdr ефективний у лікуванні різних видів психотравматичних досвідів? А саме:

  • Психологічні травми: посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), гострий стресовий розлад, наслідки жорстокого поводження, аварії, стихійні лиха тощо.
  • Тривожні розлади: панічні атаки, генералізований тривожний розлад, соціальний тривожний розлад, фобії, страхи у дітей.
  • Депресивні розлади: депресія, втрата близької людини.
  • Складні життєві події: розлучення, втрата роботи, проблеми зі здоров’ям.

Наприклад, людина пережила серйозне ДТП. Це для неї було потрясінням, тому вона починає боятися сідати в авто та навіть бачить кошмари про аварії. Це означає, що мозок не може самостійно пропрацювати травматичний досвід, що впливає на якість життя. Терапія дає змогу відновитися та повернути нормальну обробку інформації. EMDR-терапія може допомогти людині оговтатися від психотравми та жити далі значно швидше, ніж традиційні методи.

Читайте також нашу статтю: Що таке не закритий гештальт та як працює гештальт-терапія

Як працює Emdr терапія? 

Emdr терапія використовує візуальні, звукові або тактильні стимули, такі як рух очей або звукові сигнали, для активації різних частин мозку та сприяння переробці травматичних досвідів. 

Які практики Emdr терапії використовують при лікуванні?

Цей інноваційний метод психотерапії використовує біполярну стимуляцію для опрацювання та зцілення від психотравм. Стимуляція може бути у вигляді:

  • Рухів очей: горизонтальні рухи очей, що активують протилежні сторони мозку.
  • Тактильних стимулів: поплескування або доторки до рук або плечей.
  • Звукових стимулів: почергова подача звуків у різні вуха.

Під час Emdr-терапії стимуляція мозку допомагає:

  • “Вивести на рівень усвідомлення” травмуючі спогади. Ці спогади “застрягли” в нервовій системі та періодично нагадують про себе у вигляді симптомів, таких як кошмари, флешбеки, тривога.
  • Запустити природний процес “переварювання” інформації. Мозок “розпаковує” травмуючий спогад і перетворює його на частину життєвого досвіду.
  • Звільнити психіку від “заблокованих” спогадів. Це веде до зменшення або й повного зникнення симптомів психотравми.
Як Emdr діє на мозок людини?

Такий метод знижує чутливість, тому мозок припиняє “боятися” подій, які його травмували у минулому. Тобто терапія запускає процес переробки стресових спогадів. Завдяки рухам очей негативна інформація швидше проходить по нейрофізіологічним шляхам до того, як вона інтегрується з позитивної інформацією. Людина пам’ятає стрес, але він вже не лякає її.

Emdr терапія: 8 кроків до зцілення

Під час Emdr терапії спеціаліст працює за такою схемою, що складається з 8 кроків: 

  1. Історія життя та визначення цілей. Терапевт знайомиться з клієнтом та його історією, щоб визначити, які травматичні спогади потребують опрацювання.
  2. Підготовка. Терапевт пояснює клієнту, як буде проходити терапія, та вчить його технікам саморегуляції.
  3. Оцінка травматичного спогаду. Клієнт згадує травматичний спогад та описує свої емоції та відчуття.
  4. Десенсибілізація. Клієнт згадує травматичний спогад, одночасно фокусуючись на рухах очей, звуках або вібраціях.
  5. Інсталяція позитивного когнітивного твердження. Клієнт формулює позитивне твердження про себе, яке допоможе йому почуватися краще.
  6. Сканування тіла. Клієнт зосереджується на відчуттях у своєму тілі, щоб звільнитися від емоційної напруги.
  7. Закриття. Терапевт допомагає клієнту завершити сесію терапії та дає йому рекомендації на наступний раз.
  8. Повторні сеанси. Терапія триває доти, доки клієнт не опрацює всі травматичні спогади.

Метод Emdr рекомендований ВООЗ, як перший метод при роботі з травмою чи стресовим розладом.

Рекомендації інших організацій:

EMDR-терапія також рекомендується іншими організаціями, такими як:

  • Американська психіатрична асоціація (APA)
  • Міжнародна асоціація EMDR (EMDRIA)
  • Українська асоціація EMDR (UkrEMDR)

Про ефективність терапії при лікуванні ПТСР можна почитати на сайті The Lancet Psychiatry.

У ВООЗ Emdr назвали кращим методом для лікування психотравм

Чому Emdr стає все більш популярним у світі?

Метод Emdr все частіше використовують психотерапевти. Він ефективний, швидкий, безпечний та майже універсальний. Дослідження показали, що EMDR є ефективним методом лікування ПТСР та інших психологічних проблем. До того ж пацієнти можуть відчути покращення вже через декілька сеансів з фахівцем.

Метод не має протипоказань та серйозних негативних наслідків. Його використовують в дорослій та дитячий терапії.

Зараз в Україні триває повномасштабна війна, багато людей кожного дня переживають травмуючі події та стрес. Якщо людина не може самостійно справитися з цим, є сенс звернутися по допомогу та спробувати Emdr-терапію зі спеціалістом.Знайти спеціаліста для роботи можна тут: EMDR International Association: https://emdr.com.ua/.

Поширені питання про Emdr терапію


Чи може Emdr допомогти у вирішенні внутрішніх конфліктів та проблем між особистістю?

Так, EMDR може допомогти розібратися з внутрішніми конфліктами, працюючи з пацієнтом над переробкою травматичних досвідів та негативних переконань, які можуть бути пов’язані з цими конфліктами.

Чи може Emdr бути корисним для лікування дітей, які пережили травматичні події?

Так, EMDR може бути дуже корисним для лікування дітей, адже вони часто мають труднощі у вираженні своїх емоцій, і цей метод дозволяє їм переробити травматичні досвіди без необов’язкового використання словесного висловлення.

Чи можна пройти Emdr-терапію онлайн?

Так, ви можете пройти EMDR-терапію онлайн. Це може бути зручним варіантом для людей, які живуть у сільській місцевості або не мають можливості відвідувати терапевта особисто.

Як Emdr-терапія відрізняється від інших методів психотерапії?

EMDR-терапія відрізняється від інших методів психотерапії тим, що вона використовує біполярну стимуляцію мозку. Ця стимуляція допомагає активувати протилежні сторони мозку та розблокувати травмуючи спогади, знизити емоційну напругу та прискорити процес лікування.

Скільки сеансів Emdr-терапії потрібно?

Кількість сеансів залежить від складності травми та індивідуальних особливостей клієнта. В середньому людям потрібно 8-12 сеансів, але деяким може знадобитися більше або менше.

5/5

Автор Порталу UKRexperts

Вероніка Самойлова

FacebookLinkedInInstagram

Експерт з психології особистості. Вероніка навчалася в школі векторної психології, вивчала еніостиль та соціонику. Має дворічний досвід ведення блогу на тему психології та психотерапії. Регулярно проходить курси для підвищення класифікації. В статтях автор розповідає просто про види терапії, психотравми та психологічні проблеми. Матеріал допоможе краще пізнати себе та розібратися у внутрішньому стані. Окрім порталу UKR Experts, Вероніка публікує свої експертні матеріали на платформі Gosta.Media.

Найчастіше пише про:Психологія
На порталі з 08.03.2024
2 статей
21 переглядів