Ст 46 ЗУ про поліцію – правила застосування вогнепальної зброї
Читайте також нашу статтю: Герб України: розшифровка, історія створення. Коли день герба України
Застосування вогнепальної зброї з боку поліцейських – найсуворіший захід примусу, який може бути. Це регламентується ст 46 ЗУ про поліцію. Щоб бути обізнаними своїх прав та дізнатися, в яких випадках поліцейські можуть використовувати зброю, а коли це суворо заборонено – читайте цю статтю.
Пояснює нацполіція – відео про правила застосування зброї поліцейськими
Як правоохоронці виконують ст 46 ЗУ про поліцію та обґрунтовують порядок застосування зброї? Дивіться корисне пізнавальне відео з YouTube на нашому порталі!
Найважливіші аспекти ст 46 ЗУ про поліцію
Поліцейський уповноважений застосовувати вогнепальну зброю лише за умов, що пройшов відповідну спеціальну підготовку. Ст 46 ЗУ про поліцію дає йому право стріляти в таких випадках:
- Коли здійснено напад на громадян/поліцейського/членів родини поліцейського, за умов що існує реальна загроза життю та здоров’ю;
- Коли необхідно звільнити заручників або осіб що перебувають у рабстві чи незаконно позбавлені волі;
- Коли потрібно відбити збройний напад на об’єкти, що охороняються або конвої, житлові/нежитлові приміщення або звільнити їх у разі захоплення;
- Коли потрібно затримати особу, котру застигли на місці скоєння тяжкого злочину та яка намагається втекти або особу, що тікає з-під варти, чинить злісний опір;
- Коли слід зупинити автомобіль чи інший транспортний засіб, за умов, що водій своїми діями наражає на небезпеку поліцейського чи інших громадян;
- Коли необхідно припинити політ безпілотного судна.
Перед тим, як стріляти, згідно зі ст 46 ЗУ про поліцію, правоохоронець повинен намагатися використати інші засоби, щоб уникнути застосування зброї. Тому важливо, щоб він міг вірно ідентифікувати загрозу, об’єктивно та всебічно оцінити обставини.
Важливо, щоб після стрільби поліцейський в обов’язковому порядку надав медичну допомогу постраждалим: це теж прописано в ст 46 ЗУ про поліцію. Також він має забезпечити збереження доказів та співпрацювати зі слідчими, які будуть розбиратися, чи не доцільно діяв правоохоронець. Слідчі повинні об’єктивно оцінити ситуацію, вивчити доказову базу та встановити, чи потрібно було стріляти. Якщо поліцейський використовував зброю без вагомих причин, він понесе відповідальність за вчинені дії.
Чи може національна поліція використовувати зброю без попередження – що говорить ст 46 ЗУ про поліцію?
Згідно зі статтею 46 ЗУ «Про національну поліцію», поліцейський має попереджувати про те, що збирається застосувати вогнепальну зброю. Але враховуючи, що правоохоронець може діяти в екстремальних, патових ситуаціях, певні виключення все ж існують. У ст 46 ЗУ про поліцію йдеться, що доведеться попереджувати про це громадян у таких випадках:
- Якщо особа намагається напасти на правоохоронця, скоротити дистанцію з ним, здійснює спроби вирвати зброю з рук;
- Якщо засуджений за особливо тяжкий чи тяжкий злочин здійснює втечу й захоплює при цьому автівку чи інший транспортний засіб;
- Якщо особа чинить напад чи намагається заволодіти холодною чи вогнепальною зброєю;
- Якщо відбувся раптовий напад, зокрема, з застосуванням бойової техніки. Такі напади можна безсумнівно розцінювати як ті, що загрожують життю та здоров’ю поліцейського й інших громадян.
Яких правил щодо поводження зі зброєю обов’язково має дотримуватися поліцейський: пояснення фахівців
Правозахисники акцентують увагу: хоч у поліцейських чимало підстав, які можуть бути використані для застосування зброї (відповідно до ст 46 ЗУ про поліцію), але вони мають чітко дотримуватися певних правил безпеки. Про них йдеться в Інструкції із заходів безпеки при поводженні зі зброєю. Там наголошується, що поліцейським категорично не можна:
- Діставати з кобури зброю чи боєприпаси без нагальної потреби;
- Тримати палець на спусковому гачку чи знімати пістолет з запобіжника без причини;
- Спрямовувати зброю на людей, транспортні засоби, будівлі без вагомих на те причин. Також це заборонено ст 46 ЗУ про поліцію.
Висновок
Отже, поліцейські мають право застосовувати зброю, в найнебезпечніших випадках – без попередження. Проте цей процес максимально регламентований і ст 46 ЗУ про поліцію» дає чіткий перелік випадків, коли застосовувати зброю можна. Тож поліцейські мають діяти максимально зважено, щоб не порушити права громадян, приписи ст 46 ЗУ про поліцію та не понести відповідальність за перевищення службових повноважень.
Відповіді на часті питання
Згідно зі ст 46 ЗУ про поліцію, він має право це вчинити, якщо затримує осіб, щодо яких у правоохоронця виникла підозра щодо скоєння тяжкого чи особливо тяжкого злочину.
Ні. Згідно зі ст 46 ЗУ про поліцію, поліцейський не може застосовувати зброю там, де можуть постраждати інші особи, у вибухонебезпечних чи вогненебезпечних місцях. Виключення, регламентоване ст 46 ЗУ про поліцію, – крайня необхідність, коли небезпека від того, проти кого він застосовує зброю, за рівнем перевищує всі інші.
Згідно зі ст 46 ЗУ про поліцію, він може її застосовувати для подання сигналу іншим правоохоронцям, знешкодження небезпечних тварин, які можуть нанести шкоду громадянам.
Автор Порталу UKRexperts
Співпраця - текст
Ми впевнені, що знання мають бути доступні кожному, і саме тому UkrExperts прагне бути вашим першим вибором, коли мова заходить про збагачення інтелектуального потенціалу.